Na pravidelnou kontrolu a čištění studny byste neměli zapomínat ani v případě, že ji používáte pouze k zavlažování zahrady. Po několika letech používání se totiž na dně studny vytváří nános bahna a dalších usazenin, které se stanou domovem nebezpečných bakterií a virů. Kromě toho riskujete také zničení čerpadla. Po důkladném vyčištění studny můžete znovu narazit na vydatnější vodní pramen, který jste ztratili již před několika lety.
Mechanicky i chemicky
Čištění studny probíhá jednak mechanicky a jednak chemicky. Nejprve je třeba odčerpat veškerou vodu – v mnoha případech k tomu nebude postačovat jednoduché kalové čerpadlo, ale bude zapotřebí výkonné čerpadlo s třífázovým elektromotorem. Následně se ze dna studny mechanicky odstraní veškeré kaly a nečistoty. Štěrková vrstva položená na dně studny se propere vysokotlakým čističem. Pokud se ukáže, že již není použitelná, nahradí se novou vrstvou štěrku nebo kačírku o výšce alespoň 5 cm.
Tlakovým čističem je třeba řádně vyčistit také stěny studny, které jsou pokryté mechem a řasami. Poté se pomocí speciálního cementového přípravku nebo tmelu důkladně utěsní spáry mezi skružemi a případné praskliny, kterými by se do studny dostávaly nečistoty. Plášť studny se doporučuje natřít cementovým mlékem s příměsí chloraminu, který zabrání opětovnému výskytu řas. Samozřejmostí by měla být také kontrola těsnosti poklopu studny.
Nakonec se do přitékající vody přidá vhodný desinfekční prostředek. Poté, co se zbývající nečistoty usadí na dně, je možné začít studnu používat jako zdroj užitkové vody. Pokud budete chtít studnu používat také jako zdroj pitné vody, pak se doporučuje nechat si na hygienické stanici provést bakteriologický a mineralogický rozbor, který potvrdí, zda je vhodná ke konzumaci.