Čistění a údržba

O studnu je potřeba se starat, alespoň jednou za pět let.

Na pravidelnou kontrolu a čištění studny byste neměli zapomínat ani v případě, že ji používáte pouze k zavlažování zahrady. Po několika letech používání se totiž na dně studny vytváří nános bahna a dalších usazenin, které se stanou domovem nebezpečných bakterií a virů. Kromě toho riskujete také zničení čerpadla. Po důkladném vyčištění studny můžete znovu narazit na vydatnější vodní pramen, který jste ztratili již před několika lety.

 

Mechanicky i chemicky

Čištění studny probíhá jednak mechanicky a jednak chemicky. Nejprve je třeba odčerpat veškerou vodu – v mnoha případech k tomu nebude postačovat jednoduché kalové čerpadlo, ale bude zapotřebí výkonné čerpadlo s třífázovým elektromotorem. Následně se ze dna studny mechanicky odstraní veškeré kaly a nečistoty. Štěrková vrstva položená na dně studny se propere vysokotlakým čističem. Pokud se ukáže, že již není použitelná, nahradí se novou vrstvou štěrku nebo kačírku o výšce alespoň 5 cm.

Tlakovým čističem je třeba řádně vyčistit také stěny studny, které jsou pokryté mechem a řasami. Poté se pomocí speciálního cementového přípravku nebo tmelu důkladně utěsní spáry mezi skružemi a případné praskliny, kterými by se do studny dostávaly nečistoty. Plášť studny se doporučuje natřít cementovým mlékem s příměsí chloraminu, který zabrání opětovnému výskytu řas. Samozřejmostí by měla být také kontrola těsnosti poklopu studny.

Nakonec se do přitékající vody přidá vhodný desinfekční prostředek. Poté, co se zbývající nečistoty usadí na dně, je možné začít studnu používat jako zdroj užitkové vody. Pokud budete chtít studnu používat také jako zdroj pitné vody, pak se doporučuje nechat si na hygienické stanici provést bakteriologický a mineralogický rozbor, který potvrdí, zda je vhodná ke konzumaci.

CENÍK ČISTĚNÍ STUDNY

Každá studna je specifické dílo a rozhodující je její celkový stav, popřípadě kdy byla poslední údržba, míra znečistění …

Ceník čistění studny …

STAVBA STUDNY

Vrtané studny versus kopané, výhody a nevýhody, porovnání nákladů, atd. Doporučíme nejlepší možné řešení.

Stavba studny …

TEST NA CH4

Před čištěním studny se vždy raději ujistěte, že v ní není obsažený jedovatý metan. Hrozbu nepodceňujte.

Test na CH4 …

Čistění studní

Vaši studnu vyčerpáme, vyčistíme dno, vyměníme filtrační písek, v případě potřeby desinfikujeme, utěsníme spáry skruží, umyjeme celou od nadzemní části až po dno a znovu vyčerpáme. Doporučujeme čištění studny každých 10 let. Neváhejte nás kontaktovat, ať už ohledně údržby, čistění, nebo kopání studny.

Další informace

Na našich stránkách se dozvíte nejen o čistění studní, ale také o historii, způsobech budování studní a další praktické informace. Připravujeme témata o desinfekci studny, kopání studní / kopané studny, stavba studny, podrobnější srovnání vrtané studny versus kopané, výhody vlastního zdroje podzemní vody atd.