Kopané studny
Až donedávna byly jediným typem studní ručně kopané studny. Jejich průměr musel dosahovat alespoň 80 cm, aby se do nich vešel dospělý člověk s ručním nářadím. V dřívějších dobách se stěny studen obkládaly kameny nebo cihlami, později je nahradily betonové skruže. Nejhlubší ručně kopaná studna na světě se nachází nedaleko anglického turistického letoviska Brightonu – byla vykopána v letech 1858-62 a její hloubka dosahuje 392 metru. Ještě větším objemem se může pochlubit studna v italském Orvietu z roku 1527, která při šířce 13 metrů dosahuje hloubky 61 metrů.
V dnešní době je možné kopání studní provádět pomocí sbíječky. Použít je možné také speciální vrtné soupravy, které mohou mít průměr dokonce větší než 1 metr. Z důvodu statiky se dnes doporučuje hloubit kopané studny do 10 metrů, u větších hloubek se většinou dává přednost vrtaným studnám. Kopané studny rovněž nejsou vhodné pro každé podloží – zvláště to platí o skále a jílu. Za vhodná podloží se naopak pokládají písky, pískovce či štěrky, které se vyznačují dobrou propustností vody.
Vlastnímu kopání studny by měl v každém případě předcházet hydrogeologický průzkum dané lokality. Měli byste získat informace o geologické struktuře podloží, výšce spodní vody a její vydatnosti a také o sezónních výkyvech. Cenné informace vám mohou poskytnout vaši sousedé, kteří již mají v dané lokalitě svoji studnu. Můžete se zkusit obrátit také na zkušeného proutkaře – spolupracují s nimi dokonce i některé firmy, které se zabývají kopáním a vrtáním studen.
Pokud vám hodně záleží na kvalitě vody, tak je většinou vhodnější zvolit vrtanou studnu, která není tolik citlivá na znečištění. Kopaná studna totiž využívá horní vrstvy podzemních vod, které mohou souviset se srážkovými vodami – může proto docházet k jejich kontaminaci chemikáliemi nebo odpadními vodami. Počítejte také s tím, že hladina vody v kopané studni může značně kolísat v období letního sucha nebo zimních mrazů.
Navzdory tomu může být kopaná studna dobrou investicí, která vám pomůže navýšit cenu vaší nemovitosti. K jejímu vyhloubení není zapotřebí těžká technika, a lze ji tedy zbudovat prakticky kdekoli, kde hydrogeologický průzkum nebo zkušený proutkař prokážou výskyt vody. V případě nedostatečné výšky vodní hladiny ji také lze kdykoli dodatečně prohloubit. Výhodou kopané studny je rovněž její snadnější čištění, protože je do ní možné podle potřeby sestoupit.